Efekty gitarowe – co wybrać i jak?

Mamy na rynku mnóstwo różnego rodzaju efektów gitarowych i zwłaszcza osoby, które dopiero rozpoczynające swoją przygodę z gitarą elektryczną mogą mieć nie lada problemy z wyborem odpowiedniego. Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytania jakiego brzmienia poszukujemy oraz pod jaki gatunek muzycznych szukamy efektu. Każda dekada muzyczna charakteryzowała się swoim określonym brzmieniem. Inne brzmienia dominowały w latach 60’ XX wieku, a zupełnie inne w latach 90 minionego wieku. Wraz z wejściem w XXI wiek pojawiły się też nowe rozwiązania i nowe wzorce brzmieniowe. Dzisiaj dzięki rozwiniętej technologii cyfrowej możemy mieć niemal całą paletę efektów w jednym urządzeniu, choć jest też ogromna rzesza gitarzystów, którzy zdecydowanie gustują w pojedynczych efektach opartych o technologię analogową.  

Rodzaje efektów gitarowych

Na początku warto sobie dokonać takiego podstawowego podziału na jaki możemy podzielić poszczególne efekty. Takim najbardziej wyrazistym i zrozumiałym podziałem dla młodego gitarzysty będzie podział efektów na ich bezpośrednie działanie. I efekty dzielimy na: przestery, efekty modulacyjne oraz pogłosy i echo, przy czym te dwa ostatnie rodzaje możemy potraktować jako jedną grupę. Przestery są najbardziej popularnymi i najczęściej wykorzystywanymi efektami przez gitarzystów elektrycznych. Tą grupę możemy sobie podzielić na taką mniejszą podgrupę, do której zaliczymy m.in. overdrive charakteryzujące się zazwyczaj ciepłym i delikatnym brzmieniem. Następnie distortion, który jest efektem z typowym pazurem dedykowanym pod znacznie ostrzejsze klimaty oraz fuzz, który brzmieniowo może przypominać trochę popsuty distortion. Takim jednym z ciekawszych dostępnych na rynku efektów distortion jest JHS Distortion Series 3. JHS Distortion Series 3

 

Natomiast prawdziwe szaleństwo na punkcie efektu fuzz miało miejsce na przełomie lat 60 i 70 XX wieku, kiedy to wszyscy gitarzyści chcieli naśladować brzmieniowo Jimiego Harmonixa. To właśnie on przyczynił się do rozpowszechnienia efektu fuzz. Z tych trzech wymienionych efektów to overdrive, należy do tych najdelikatniejszych brzmieniowo i zdecydowanie jest dedykowany do lżejszych i cieplejszych gatunków muzycznych. Jego brzmienie można porównać, do charakterystyki brzmienia uzyskanego przy zastosowaniu pieca lampowego. Świetnie sprawdzają się przy graniu między innymi: bluesa, delikatnego rocka, rock’n’rolla czy popu. 

Jeżeli chodzi o efekty modulacyjne, to zaliczymy do nich między innymi chorus, phaser, flanger, vibrato, tremolo i leslie oraz wszelakie ich odmiany. Chorus np.:  po użyciu wytwarza brzmienie większej ilości gitar. Tak więc grając na jednej gitarze możemy wytworzyć efekt np.: trio gitarowego. Na podobnej zasadzie z tym, że z opóźnieniem działa delay, którego zasada polega na wytwarzaniu echa gitary, którego czas i odbicie brzmienia odpowiednio sobie ustawiamy. 

Do takich najbardziej popularnych efektów pogłosowych należy reverb. W zależności od ustawienia możemy uzyskać mały pogłos jakiejś kameralnej niedużej sali lub głęboki imitujący np.: olbrzymią katedrę sakralną. Poszukując tego rodzaju efektu warto zwrócić swoją uwagę na efekt Universal Audio Golden Reverb Pedal. Universal Audio Golden Reverb Pedal – YouTube

Do naszych efektów gitarowych zaliczamy również całą grupę korektorów nazywany często equaliserem mających za zadanie przede wszystkim odcięcie lub uwypuklenie poszczególnych pasm częstotliwości. Tego typu korektory możemy spotkać też najczęściej w domowych wieżach hi-fi. Tu w zależności od naszej potrzeby podbijamy bądź spłaszczamy poszczególne pasma częstotliwości wysokich, średnich lub niskich tonów.

Jak dokonać wyboru? 

Dokonując wyboru danego efektu gitarowego warto poświęcić odpowiednio dużo czasu porównując sobie dany rodzaj efektu różnych producentów. Producenci oprócz pojedynczych efektów oferują nam tzw. multi-efekty, które w jednej kompaktowej obudowie posiadają szereg różnych efektów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które poruszają się po różnych gatunkach muzycznych. Testując sobie dany efekt warto robić to na znanej Ci dobrze wyćwiczonej zagrywce. 

Podsumowanie

Efekt przede wszystkim powinien spełniać nasze osobiste oczekiwania pod względem wykreowanego brzmienia oraz powinien być odpowiednio dopasowany do gatunku muzycznego, który gramy i brzmienia reszty zespołu.  Dlatego warto tego rodzaju urządzenie osobiście przetestować, a nie tylko sugerować się opisem czy czyimś polecaniem. Dla jednego gitarzysty dany efekt będzie super, a dla drugiego tylko jednym z wielu dostępnych na rynku.