Gitara klasyczna a akustyczna, którą wybrać?
Gitara jest jednym z najpopularniejszych instrumentów, lecz w tym przypadku słowo „gitara” jest sporym uogólnieniem. Instrument ten dzieli się bowiem na gitarę klasyczną, akustyczną, elektryczną oraz basową, a do tego modele mogą różnić się od siebie konstrukcją, na przykład pozwalająca założyć większą liczbę strun. Początkujący gitarzyści decydują się najczęściej na zakup gitary klasycznej lub akustycznej, ponieważ nie wymagają one dodatkowego nagłośnienia w postaci wzmacniacza gitarowego. Gitary te są do siebie na pierwszy rzut oka podobne, jednak zdecydowanie różnią się od siebie brzmieniem. Jak rozróżnić od siebie gitarę klasyczną od akustycznej?
Gitara klasyczna
Gitarę klasyczną najłatwiej poznamy, jeśli przyjrzymy się jej główce. Zdecydowana większość tego typu instrumentów posiada kołeczki ustawione poziomo, na których nawijane są struny. Drugim sposobem jest zwrócenie uwagi właśnie na struny, ponieważ gitara klasyczna powinna posiadać jedynie taki zestaw, który został wykonany z nylonu. Tradycyjny klasyk jest najczęściej polecany dla początkujących muzyków właśnie ze względu na nylonowe struny, które są nieco grubsze od metalowych i stosunkowo łatwo dociska się je do podstrunnicy, dzięki czemu nieprzyzwyczajone do gry palce nie są tak obolałe po dłuższej sesji nauki gry.
Gryf gitary klasycznej łączy się z pudłem na wysokości dwunastego progu, a dodatkowo jest stosunkowo szeroki. Gitara klasyczna niemal zawsze ma ten sam kształt, lecz różni się rozmiarami. Pełnowymiarowy instrument tego typu posiada oznaczenie 4/4. Jeżeli szukamy mniejszej gitary dla dziecka lub osoby o drobnych dłoniach, warto rozważyć zakup modelu z oznaczeniem ¾. Przykładem chętnie wybieranej, pełnowymiarowej gitary klasycznej jest Fender ESC 105.
Gitara akustyczna
Gitara akustyczna jest wyposażona w metalowe struny, dzięki czemu jest ona głośniejsza od gitary klasycznej i nie brzmi tak ciepło. Instrument ten może występować w różnych kształtach, takich jak Dreadnought, zbalansowany Concert, pełen basów Jumbo, czy jasno brzmiący Parlour. Gryf gitary akustycznej łączy się z pudłem na wysokości piętnastego progu, dzięki czemu muzyk ma łatwiejszy dostęp do wyższych dźwięków. Przykładem chętnie wybieranej gitary akustycznej jest Fender CD 60 V3.
W przypadku obu gitar należy zwracać szczególną uwagę na struny, ponieważ mają one bardzo duży wpływ na ostateczne brzmienie instrumentu. Pamiętajmy, że w przypadku gitary klasycznej nie można zakładać metalowych strun przeznaczonych do gitary akustycznej. Mają one silniejszy naciąg niż struny nylonowe, który może spowodować wyginanie się gryfu lub nawet wyrwanie mostka z instrumentu.