Urządzenie, które ułatwia granie

Gitara pomimo swoich ogromnych walorów ma też swoje pewne ograniczenia, które wynikają z jej budowy. Gitara wbrew powszechnym opiniom nie jest też łatwym instrumentem. Na rynku mamy jednak dostępne dodatkowe akcesoria gitarowe, które zdecydowanie ułatwiają życie gitarzyście zwłaszcza, jeżeli nie jesteśmy jeszcze wirtuozami tego instrumentu. Choć z tego typu urządzeń i ulepszeń nie tylko amatorzy korzystają, bo również i zawodowi gitarzyści też wykorzystują wszelkiego rodzaju udogodnienia. Między innymi dzięki temu pewne utwory będzie nam zwyczajnie łatwiej zagrać. Nie trzeba będzie zmieniać np.: pozycji czy poznanych już układów akordów. Oczywiście takie podejście może nas trochę rozleniwić, bo zamiast ćwiczyć różne skale i akordy w różnych układach, to możemy być kuszeni by iść na łatwiznę, ale tu już liczymy na każdego indywidualny rozsadek. Pewne jest jedno, że należy ćwiczyć skale, gamy i akordy w różnych układach, tak by być jak najbardziej ogranym, a wszelkie dodatkowe urządzenie wykorzystywać tylko w razie konieczności. 

Kapodastry

Do jednych z takich topowych wynalazków gitarowych należą kapodastry. Jest to przyrząd skracający menzurę strun w gitarze w ten sposób, że można tworzyć siodełko w dowolnej pozycji podstrunnicy. Jest to oczywiście doraźne ułatwienie dla grającego jak np.: potrzeba jest szybka zmiana tonacji. Początkowo kapodastery były w formie elastycznego paska, później jednak stopniowo przekształcił się w wykonane z twardego materiału urządzenie wyposażone w sprężynę dociskającą struny umożliwiającą zdjęcie i założenie go na gryf za pomocą jednej ręki. I tak założenie kapodastra na wysokości pierwszego progu podstrunnicy powoduje, że wszystkie puste struny instrumentu stroją o pół tonu wyżej na każdym progu. Kapodaster założony na drugim progu podniesie strój o dwa półtony, na trzecim o trzy, itd. Jak widać kapodaster to nic innego jak swego rodzaju zacisk, który założony może być na dowolnym progu gitary i w ten sposób możemy podnieść stój do wybranej wysokości. Ze względu na różnice w konstrukcji gryfów pomiędzy gitarami akustycznymi a klasycznymi do każdego rodzaju gitary są specjalnie dedykowane kapodastery. 

Jak wybrać dobry kapodaster

Przy wyborze kapodastra warto kierować się przede wszystkim jego jakością wykonania oraz to z czego został wykonany. Tylko przy zakupie dobrej jakości kapodastra będziemy mieli pewność, że spełni on swoją funkcje i prawidłowo będzie działał.  Złej jakości produkty mogą zwyczajnie popuszczać strój w całości lub na poszczególnych strunach. Urządzenie powinno być dedykowanych pod konkretne rodzaj gitary, a taki podstawowy podział to kapodastery do gitar klasycznych, akustycznych, elektrycznych, basowych oraz do mandolin, banjo czy ukulele. 

Podsumowanie

Chociaż kapodaster nie jest urządzeniem niezbędnym, to jest on mimo wszystko bardzo przydatny.  Oczywiście tak jak w przypadku każdego urządzenie tak i w tym ma on swoje zarówno zalety jak i wady. Dobrze się sprawdzi przy zapięciu go na poziomie pierwszych progów, przy wyższych pozycjach już niekoniecznie. Raczej powinien on być wykorzystywany do zmiany stroju, a nie typowej zmiany tonacji.